Už tento piatok sa uskutoční Zahura Bluegrass Jamsession a tak som sa rozhodol napísať o tom, čo to vlastne ten jamsession je.

Jam session-y (čítaj džemsešny) prišli k nám, ako ináč, z imperialisticko-kapitalistického USA ako spôsob ako združiť osoby čo najbližšie k sebe a tak zvýšiť efektivitu imperialistických diaľkovo riadených, explodujúcich dronov.

Nie. To som len chcel ulahodiť dušičke čitateľov časopisu Zjem a Vlek či ako sa to volá.

Ale áno, jamky (ako sa skrátene džemsešny zvyknú v našich končinách volať) a v takej (cca) forme ako ich u nás poznáme sa doniesly z ameriky, ale nie je to formát čisto bluegrassový. Jam sessions sa organizujú v rôznych hudobných žánroch. Keď sa opýtate uja gugla, čo to vlastne jam session je, dostanete približne takúto odpoveď:

Jam session je hudobná udalosť, proces alebo aktivita, pri ktorej muzikanti hrajú (alebo džemujú) improvizovane, bez väčších príprav. Jam session-y sú často využívané na "vytváranie nového materialu" (teda hudobnej inšpirácie), k hľadaniu nových aranžmánov, či jednoducho k skupinovému učeniu a precvičovaniu v komunitnom prostredí.

Z tejto definície je jasné, že jamka je užitočná a účinná forma pre začínajúcich aj profesionálnych muzikantov. Profesionáli majú ako tak stabilný doprovod pre svoje improvizačné výtvory a náhle návaly kreativity, pričom začínajúci hráči si precvičujú doprovodné techniky, spoznávajú svoje rytmické limity a zapĺňajú svoje denníčky na stránke "musím sa doučiť". V obchodnom styku sa tomu hovorí metóda WIN-WIN, teda obe skupiny víťazia. Samozrejme, aj takáto voľná forma má svoje pravidlá. Na stránkch BG-Spichu máme časť venovanú pravidlám, ktorú sa snažíme postupne dostať do nejakých jednoduchých hesiel. V každom prípade, pre úspešné prežitie bežnej jamky je potrebné dodržať len niekoľko jednoduchých pravidiel:

Pre všetkých:

  1. Naladiť hudobný nástroj
  2. Ten čo spieva, riadi pesničku (určuje tóninu, kto hrá sólo, kedy sa končí,...)
  3. Hraj tak hlasno, aby si počul jasne speváka alebo sólujúceho hráča (teda nehraj tak, aby si počul hlavne seba)
  4. Ak ťa vyzvú na sólo a netrúfaš si, pokýv hlavou hneď, aby mohol byť určený ďalší hráč
  5. Ak skladbu nepoznáš, zo začiatku nehraj, počkaj až pochopíš štruktúru skladby a potom sa pripoj

Pre odvážnejších:

  1. Ak chceš,  navrhni skladbu počas prestávky medzi skladbami, nemusia ju všetci poznať, potom je to na dohode

Pre premotivovaných:

  1. Nefrfli na výber skladieb, navrhni počas prestávky tématický okruh, na ktorom sa viete shodnúť

Džemka je hlavne zábava. Stretávame sa, aby sme si zahrali, zabavili sa, niečo sa naučili. To všetko sú pozitívne veci. Negatíva nechajme niekde, kde nezavadzajú.

Tak ahoj v piatok!