Pravidlá jam-sessionov

Organizátori jamsessionov majú zväčša svoje zvláštne pravidlá. Tu ponúkame nejakú základnú etiketu, ktorou nikoho neurazíte:

1. Ten kto spieva skladbu, alebo ten čo odštartoval inštrumentálnu skladbu, ten vedie skupinu počas celej skladby a rozhoduje kto hrá sólo a kedy sa skladba ukončí. Pokyny vydáva väčšinou pohybom hlavy, preto vždy sledujte vedúceho a to hlavne pred koncom slohy alebo refrénu (dobristi notoricky zabúdajú na toto pravidlo, viem o čom hovorím :-) ). Občas sa stane, že ten kto má viesť sa pozabudne. Napríklad spevák má na konci slohy náročnú pasáž. Ak sa deje takáto vec, najlepšie ak začne hrať sólo ďalší hudobný nástroj v smere hodinových ručičiek od posledného sólového nástroja alebo ak ešte sólo nebolo, tak od speváka. Je dobré si nejaké pravidlo dohodnúť pred jamkou.

2. Všetko sa prispôsobuje sólovému spevu a sólovej hre. V danej chvíli sú oni hviezdy a ostatní robia všetko preto aby bolo sólistu dobre počuť a aby hviezdy hviezdili. Vnímajte svoju hlasitosť. Notoricky známa fáma, ktorá dokonale zničí akúkoľvek kvalitnú jamku je, že do nástroja musíš búšiť aby dobre znel. NIE! Hraj tak aby si dobre počul sólistu. Ak počuješ seba lepšie ako sólistu, tak si hlasnejší a stíš. Hraj doprovod jednoducho.

Ak práve hráte sólo, platí pravidlo - nech je ťa počuť. Ostatné nástroje stíchnu ešte viac, hlavne keď hrajú tiché nástroje (gitara, flauta) tak aby bolo počuť hlavne basu a mandolínu.

3. Pre sólistu je dôležité počuť sled akordov, preto ten, kto hrá basu, upraví svoj štýl tak, aby viedol sólového hráča od akordu k akordu. Je to dôležité hlavne ak sólista skladbu nepozná dobre alebo improvizuje. Ak nie je v zostave basa, tak túto úlohu preberá gitara. Občas sa stane, že hráč začne skoro alebo neskoro. Lepšie ako prestať hrať je buď sa prispôsobiť sólistovy alebo ho pomocou basy naviesť do správnej časti. Nie sú nezvyčajné takzvané dohrávky, kedy na konci sóla sa hrá ešte pár taktov naviac. Je to vec citu a profesionality.

4. Ak spevák nezačne načas spievať, ostaň hrať doprovod v akorde (spravidla tóniku) pokiaľ sa nechytí. Teda ak je skladba v G tak hraj ďalej doprovod v G a niekto (basa, spevák, ...) odpočíta alebo naznačí začiatok slohy.

5. Je možné dohodnúť pravidlo, že sóla sa hrajú napríklad v slede zprava doľava alebo naopak, aby nebolo potrebné vždy na niekoho ukazovať. Ak nechceš v danom kole hrať sólo, daj signál nasledujúcemu hráčovi. Signál sa dáva dostatočný počet taktov pred koncom slohy aby sa dotyčný stihol pripraviť.

6. Jamsession slúži na to, aby si každý, kto chce, zahral. Je viac pravdepodobné, že sa v kruhu stretnú rôzne zdatní hudobníci. Vždy pomôž menej skúsenému.

7. Ak sa chceš pripojiť k už hrajúcej skupine, počkaj na prestávku medzi piesňami, spýtaj sa či sa môžeš pridať. Skupina môže byť uzavretá a vtedy ťa zrejme medzi seba nepustia. Je to v pohode, môžu niečo nacvičovať alebo majú iný dôvod. Nie je to dôvod na hystériu.

8. Nalaď svoj hudobný nástroj pred hraním!