BGspich Zahura fest je festival, ktorý organizujeme na konci leta.

História festivalu

Tento festival je voľným pokračovaním festivalov, ktoré organizovali členovia skupiny Zahuráci, neskôr pod finančnou a materiálnou záštitou Nadácie Jozefa Salaja a Mesta Spišské Vlachy. Volal sa Zahuracky táborák a niekoľko jeho ročníkov boli venované ako memoriál nášho kamaráta, bývalého člena Zahurákov,  Vladimíra Veľkého. Žiaľ spolupráca sa ukončila a hrozilo, že v roku 2017 žiadny festival nebude. V tej dobe sa už formovalo združenie BGspich a preto sme sa rozhodli zorganizovať festival pod hlavičkou BGspich Zahura fest.

Charakter festivalu

Festival organizujeme z vlastných finančných zdrojov a zo sponzorských darov od nadšencov a priaznivcov. Festival nemá žiadne vstupné a je voľne prístupný širokej verejnosti. Postupne sme si získali publikum zo širokého okolia. Festival je umiestnený v rekreačnej oblasti Zahura pri Spišských Vlachoch. Čaro tejto lokality, to že hudba nám blízka sa tam hrá od nepamäti a má tam svojich pevných priaznivcov a dostupnosť miesta vlakom, autobusom či pešo, robí toto miesto stvorené pre open-space festival v štýle country-folk-bluegrass. Mnoho návštevníkov festivalu si urobí víkendovú akciu a spojí ju s turistikou, návštevou historických pamiatok, rybolovom či bicyklovaním v tejto malebnej oblasti.

Účinkujúcich vyberáme hlavne žánrovo ladených do country-folk-bluegrassu. Našim cieľom je ponúknuť kvalitný prierez týmto hudobným segmentom a postupne prinášať aj (dnes už) legendy tejto hudby. Vyrovnaný mix nového a legendárneho je tajným receptom k osloveniu širokého spektra divákov.

Súčasťou festivalu sú aj rôzne workshopy pre hudobníkov alebo jamsessions s účinkujúcimi večer pred festivalom či po skončení festivalu. Atmosféra plná hudby, ktorá spája mladých hudobníkov so starými, začínajúcich s profesionálmi a uvoľnená atmosféra sú tie pravé ingrediencie ktoré zaručia pocity spokojnosti a kopec pozitívnej energie.

2017

Prvý ročník pod hlavičkou BGspichu bol testom novej zostavy. Prvotná myšlienka organizácie v amfiteátri sa musela na poslednú chvíľu zmeniť. Keďže počasie bolo vrtkavé, festival sa nakoniec konal v Chate Sabinka. Nič to však nezmenilo na perfektnej atmosfére a účinkujúci Lujza band, Žobráci, Zahuráci a hlavný hosť večera - Slávek Hanzlík vyčarili tú správnu atmosféru. Na konci festivalu došlo aj k skvelej jamsession priamo na stage, kde si spoločne zahral mix hudobníkov z rôznych kapiel a bolo sa veru na čo dívať.

2018

Ročník 2018 bol po vydarenom ročníku 2017 veľkou výzvou. Nadobudnuté skúsenosti a dostatok času na organizáciu priniesol svoje ovocie. Tentoraz sme od začiatku plánovali festival uskutočniť na chate Sabinka a nepokúšať rozmary počasia. Na nádvorí sme postavili pojazdný stage. Hostí sme namixovali nasledovne:

  • Robin & Friends hájilo naše BGspichové farby
  • Vodopád hájil česť country-bluegrass muzike z Brezna
  • Poutníci ako legenda československej scény vyhecovala publikum na maximum
  • Štvrtková klobása zo Žiliny predviedli čo je to klasický bluegrass
  • Zahuráci ukázali všetkým, že dobrá muzika sa hrá aj priamo na Spiši

2019

Najbližší ročník práve tvoríme. Máme mnoho nápadov a veľa chuti. Podarí sa nám namiešať tú správnu zostavu?

Váš BGspich