BG-Spich je iniciatíva zameraná na hudobný žáner bluegrass a na všetko s ním spojené u nás na slovensku a hlavne na východnom slovensku. Je tu mnoho fanúšikov, hudobníkov a kapiel, ktoré majú radi tento žáner. Keďže bluegrassová hudba nie je na slovensku mainstreamový žáner (a zrejme ani nikdy nebude) je obtiažne sa dostať k informáciám čo a kde sa deje. Na slovensku sa organizuje kopec skvelých bluegrassovo ladených akcií a je veľká škoda, ak sa informácia o jej konaní nemôže dostať ku všetkým, čo by o nej radi vedeli. Preto sme spustili BG-Spich.

 

Otázky

Otázky, ktoré sme si položili sú nasledovné:

  • Koľko ľudí na slovensku sa venuje (hrá, počúva, organizuje) bluegrassu? Vieme o sebe?

  • Pribúda nás? Ubúda nás?

  • Vieme spojením úsilia priniesť kvantitu a kvalitu?

  • Vieme osloviť nové publikum?

  • Vieme osloviť nových autorov, hudobníkov a vieme(chceme) im pomôcť?

  • Chceme spolupracovať, spoločne sa stretávať, organizovať podujatia?

 

Koho hľadáme

Hľadáme všetkých, ktorí chcú byť súčasťou BG scény. Autorov, interpretov, organizátorov, fanúšikov. Chceme, aby sme o sebe vedeli. Tvoja účasť ťa k ničomu nezaväzuje. Vo chvíli keď budeš môcť a budeš chcieť pomôcť, tak vieš ako, kde, s kým a kedy. Či už ako hudobník, organizátor alebo ako fanúšik. A nájdeš tu informácie ak si chceš len zahrať, zajamovať alebo len tak popočúvať bluegrass.

 

Čo je ten divný názov?

BG-Spich alebo BG-Speech sú dve slová. Jedno je slovenské slangové (dáme si spicha) a druhé je anglické "speech" teda debata, hovorenie. A tieto dve slová popisujú našu aktivitu. Stretávať sa a hovoriť o bluegrasse.

 

Kto za tým stojí?

Iniciatívu BG-Spich rozbehli a stále na nej makajú Robin Németh a Martin Babík. Ak sa chceš pridať a pomôcť s týmto projektom, si vítaný. Momentálne sme aktívny v meste Košice. Hľadáme dobrovoľníkov z ostatných miest (Poprad, Spišská nová Ves, Prešov, Michalovce, Bardejov a ostatné) pre koordináciu činnosti.